Vítáme Vás na webových stránkách Domu sv. Františka ve  Veselí nad Lužnicí

Mezigenerační setkání s bezprostřední radostí i životní zkušeností

Mezigenerační setkání s bezprostřední radostí i životní zkušeností

Veselí nad Lužnicí –  Dvě listopadová dopoledne (12. a 13. 11.) v Domě sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí. Společně strávený čas hned několika věkových generací – klientů s tělesný a mentálním postižením, a dětí z veselské Mateřské školy U Zastávky. Každý za sebe nabídl to nejlepší – děti svou bezprostřední radost a dospělí životní zkušenost.

Dopoledním programem ve dvou listopadových dnech spojili v Domě sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí hned několik věkových generací – klienty chráněného bydlení pro osoby se zdravotním, tělesný i mentálním postižením, a děti z místní Mateřské školy U Zastávky v doprovodu vstřícné paní učitelky Petrákové.  

MGS_DSF9Tato propojenost utvářela nejen milou a přátelskou atmosféru, ale zároveň podporovala dětskou zvídavost a budování pozitivní zkušenosti se setkáním s lidmi s mentálním či zdravotním omezením. V rámci připraveného programu nechyběl například zpěv lidových písní, tanec, společenská hra „poznej kamaráda a daruj“, četba pohádky jednou z klientek – paní učitelkou „ve výslužbě“, ale také byl čas seznámit se a popovídat si. 

„Společně jsme stvořili program, který spojil několik věkových generací. Každý nabídl za sebe to nejlepší – děti bezprostřední radost a dospělí životní zkušenost“, říká Eva Kutišová, aktivizační pracovnice Domu sv. Františka, který zřizuje českobudějovická diecézní charita.

"Považuji za velmi potřebné, aby už malé děti viděly, že lidé s postižením mohou žít život jako všichni ostatní. Tímto setkáváním se děti učí soucitu a laskavosti k lidem, kteří se jim zpočátku mohou zdát jako trochu „jiní“. Později je tak na základní škole nepřekvapí spolužák na vozíčku, senior v parku s chodítkem nebo někdo, kdo se nechová tak, jak jsme zvyklí. Dost dlouho nám trvalo, než jsme podobné setkání zorganizovali, ale teď už to bude snadnější. Našim obyvatelům, a myslím, že i dětem, se setkání opravdu líbilo", doplňuje vedoucí zařízení Ivana Mrázová.

Ve veselském charitním chráněném bydlení tak otevřeli cestu k dalšímu obdobnému setkávání a vytváření pozitivního vztahu nastupující generace k hendikepovaným.

 

MGS_DSF1

MGS_DSF2k

MGS_DSF4

Text: Martina Baráková, DCHCB

Foto: Eva Kutišová, DSF